Sosyal medya içeriklerinin bireyleri ve kitleleri, direkt olarak yönlendirdiği döneme tanıklık ediyoruz. Trendlerin, akımların, polemiklerin ve hatta uluslararası siyasetin yön bulduğu bu sihirli uygulamalar hayatımızın merkezi konumuna gelmiş durumda. Peki önümüzdeki dönemde sosyal medyada ne gibi değişimler göreceğiz? İşte 2020 yılında öne çıkacak sosyal medya uygulamaları…

Telegram

Telegram, kullanıcı tabanını düzenli şekilde genişleten bir uygulama. Bu genişlemedik en önemli faktör Telegram’ın sürdürdüğü gizlilik odaklı politika. Güvenliği ön plana alan Telegram, bu bağlamda rakiplerinden sıyrılıyor. İşletmeler açısından bakıldığında da Telegram’ın pek çok avantajı bulunuyor. Örneğin, markalar ve işletmeler aynı anda birkaç aboneye mesaj yayınlamak için Telegram platformunda sohbet botları oluşturabiliyor veya Telegram’ın kanal özelliğini kullanabilir.

Şifreli ve kendini imha eden mesajları, kişisel bulut tabanlı depolama sistemi, reklamsız ve ücretsiz olması Telegram’ın en önemli avantajları arasında gösteriliyor. Hükümetler uygulamaya yönelik çeşitli baskılar uygulasa da Telegram yoluna kararlı bir şekilde ilerledi ve belli bir popülarite yakaladı. 2020 yılında da bu ivmenin giderek artması ve Telegram’ın daha da popüler hale gelmesi bekleniyor.

Meet Up

2020 yılında öne çıkması beklenen uygulamalardan biri de Meet Up. Şehirler arası insanları bir araya getirmeyi amaçlayan uygulama, ilgi çekici özelliklere sahip. Organizasyonları kolay bir hale getiren Meet Up, hayatınızdaki sınırları kolay bir şekilde genişletebilmenize olanak tanıyor. Meet Up sayesinde ilgi alanınıza dair düzenlenen etkinliklerde haberdar olabiliyor ve bu etkinliklere katılabiliyorsunuz.

Yeni insanlarla tanışmak, yeni bir şeyleri deneyimlemek ve ilgi alanları ile ilgili daha fazla aktiviteye dahil olmak isteyenler tüm bu aradıklarını Meet Up’ta bulabiliyor. Uygulama sayesinde ilgi alanlarınız için kimin yerel etkinlikler düzenlediğini görebilir, bu etkinliklere dahil olabilir ya da kendiniz bir aktivite oluşturarak insanların katılmasına ön ayak olabilirsiniz. Tüm bu özellikler Meet Up’ı 2020 yılında öne çıkaracak gibi gözüküyor.

Reddit

2005 yılında açılan ve kullanıcıların da katkısıyla ciddi bir bilgi kaynağı oluşturan Reddit, şimdi de uygulamasıyla karşımızda. Dünyaca ünlü sosyal haber sitesi Reddit, uygulamasıyla da 2020’de adından söz ettirecek gibi duruyor. Ücretsiz sosyal medya uygulaması; gündeme dair tartışan, sohbet eden, resim ve video paylaşan güçlü bir topluluğun parçası olmak isteyenler için harika bir seçenek. Hemen hemen her şeyi bulabileceğiniz ‘Subreddits’ isimli bölümü de sizlere yeni kapılar aralayacak. Ancak, alt öğelerin farklı katılım düzeyleri bulunuyor; bu sebeple kullanım amacınıza yönelik iyi bir araştırmanın yapılması da gerekiyor.

Tapebook

Tapebook da 2020 için öne çıkacak sosyal medya uygulamaları arasında yer alıyor. Kısa görüntü ve ses kayıtlarıyla var olabileceğiniz bu platform, sosyal bir podcast olarak nitelendiriliyor. Tapebook üzerinden arkadaşlarınızı arayarak konuşmalarınızı kaydedebilir, ya da tek başınıza yayınlar yapabilirsiniz. Tapebook aynı zamanda içerik oluşturucudan para kazanma üzerinde de çalışıyor ve bu da YouTube ve Instagram’dan daha fazla etki potansiyelini barındırdığını gösteriyor.