İKSV tarafından düzenlenen ve Türkiye’nin en büyük sinema etkinliklerinden biri olan İstanbul Film Festivali, 2020 yılında 39. yaşını kutlamaya hazırlanıyor. 39. İstanbul Film Festivali, bu yıl 10-21 Nisan 2020 tarihlerinde düzenleniyor.

Festival programında her yıl olduğu gibi uluslararası ve ulusal yarışmalar, tematik bölümler ve özel gösterimler yer alacak. 39. İstanbul Film Festivali’nin yarışmalı bölümleri arasında Uluslararası Yarışma ve Sinemada İnsan Hakları Yarışması bulunacak. Türkiye Sineması bölümündeki filmler Ulusal Yarışma, Ulusal Belgesel Yarışması ve Ulusal Kısa Film Yarışması başlıkları altında izleyicilerle buluşacak.

Büyük ödül 200.000 TL

Ulusal Yarışma’nın büyük ödülü olarak en iyi filme Altın Lale ile 200.000 TL değerinde para ödülü veriliyor. Ulusal Yarışma’da festivalin kurucularından Onat Kutlar adına Jüri Özel Ödülü, En İyi Yönetmen, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Senaryo, En İyi Görüntü Yönetmeni, En İyi Kurgu ve En İyi Müzik dallarında da birer ödül veriliyor. Festivalde ayrıca genç yaşta hayatını kaybeden yönetmen ve yapımcı Seyfi Teoman adına En İyi İlk Film Ödülü de veriliyor.

39. İstanbul Film Festivali Türkiye Sineması danışma kurulu, sinema yazarları Engin Ertan, Nil Kural, Kaan Karsan ve Esin Küçüktepepınar’dan oluşuyor. Ulusal Kısa Film Yarışması danışma kurulunda ise Aslı Ildır, Osman Nail Doğan ve Merve Ertufan yer alıyor.

Öte yandan festivalin ortak yapım, eğitim ve networking platformu “Köprüde Buluşmalar” kapsamında film profesyonelleri ve izleyiciler için etkinlikler ve toplantılar da sürecek.

39. İstanbul Film Festivali hakkındaki detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.