20.yüzyılda mimari, tasarım ve sanat alanlarında yepyeni akımlar yaratan sanat okulu Bauhaus’un 100. kuruluş yıl dönümü İstanbul’da da kendine yer buldu. 100 yıllık sanat okulunun dünyaya kattıkları, Salt Beyoğlu’nda sergi, panel ve açık film etkinlikleriyle kutlanıyor.

Bauhaus gösterimleri başladı

Salt Beyoğlu’ndaki Bauhaus etkinliklerinin büyük bölümünün “Bauhaus Gösterimleri” adıyla düzenlenen film gösterileri oluşturuyor. Bauhaus Gösterimleri, Marion von Osten ve Grant Watson’ın küratörlüğünü yaptığı bauhaus imaginista projesi için 2018-2019’da üretilmiş dört filmden oluşuyor.

“Two Stones” (İki Taş)

Sanatçı Wendelien van Oldenborgh’un Two Stones (İki Taş) filmi, 1930’ların başında Sovyetler Birliği’nde yaşamış, 1950’lerde Hollanda’da toplumun değişiminde etkili olmuş iki kadının, Bauhaus mezunu Alman mimar Lotte Stam-Beese ile yazar ve eşit haklar aktivisti Hermina Huiswoud’un çalışmalarını komünist idealler bağlamında irdeliyor.

“The Body’s Legacies” (Beden Mirasları)

Sanatçı Kader Attia’nın “kolonileştirilmiş bedenleri” sorguladığı üçlemesinin ilk filmi The Body’s Legacies, Part 1: The Objects (Beden Mirasları, Bölüm 1: Objeler), koloni güçleri ya da misyonerler tarafından Batı’ya götürülen ve “etnolojik” olarak sınıflandırılan objelere odaklanıyor.

“O Horizon” (O Ufuk)

The Otolith Group sanatçı kolektifinin ürettiği O Horizon (O Uzak Ufuk), Nobel ödüllü yazar Rabindranath Tagore’nin Hindistan’ın Batı Bengal bölgesinde kurduğu Visva-Bharati okulu ile çevresiyle bütünleşik eğitim ve sanat yaklaşımını konu alıyor.

“The Most Beautiful Campus in Africa” (Afrika’nın En Güzel Kampüsü)

Mimar ve mimarlık tarihçisi Zvi Efrat’ın 2019 yapımı Scenes from the Most Beautiful Campus in Africa (Afrika’nın En Güzel Kampüsünden Görüntüler) filmiyse, Nijerya’daki Ife Üniversitesi’nin Bauhaus mezunu İsrailli mimar Arieh Sharon’un yönetimindeki bir ekip tarafından yapılan tasarımını işliyor.

Bauhaus Gösterimleri herkesin katılımına açık ve ücretsiz olarak sunuluyor. Filmler orijinal dilinde Türkçe ve İngilizce altyazılı olarak gösteriliyor. bauhaus imaginista: Uzaklarda. İstanbul sergisini, 3 Nisan’a kadar SALT Beyoğlu’nda görebilirsiniz.

Etkinlik detaylarına ve biletlerine buradan ulaşabilirsiniz.