Yemek teslimatlarının önemli bir dönüşüm yaşadığı bir döneme tanıklık ediyoruz. Zamanın hızına ayak uydurmak isteyen firmalar, müşteri memnuniyetini artırmak ve süratli bir hizmet sunabilmek adına birbirleriyle yarışıyor. Bu yarışın içerisinde yeniliklerden faydalanarak giderleri azaltabilmek de hüner gerektiriyor. İşte çevrimiçi siparişlerin doruk noktasına ulaştığı bu dönemde artık yeni bir konseptimiz var: Dark Kitchen

Paylaşım ekonomisine hoş geldiniz

Dark Kitchen; sanal mutfak ya da bulut mutfak olarak da adlandırılan yeni bir konsept. Bu konsept sadece teslimat yoluyla yemek satışı yapan firmalar tarafından kullanılıyor. Yani bu mutfaklarda sadece teslimat için yemek pişiriliyor. Bu şekilde pişirilen yemekler sadece başka alanlarda tüketilebiliyor.

Dark Kitchen kavramı, özellikle Uber Eats, Glovo, Just Eat gibi çevrimiçi sipariş alan firmaların yükselişi ile birlikte hayatımıza girdi. Bu dağıtım kanalları fikriyle gıda işletmelerinin müşterileriyle kolayca bağlantı kurması ve hızlı yemek teslim edilmesi hedefleniyor. Son zamanlarda bu tür girişimlerin artışına ve hizmet kalitelerine bakıldığında bu konseptin ¨hız¨ problemini önemli ölçüde giderebildiğini söyleyebiliriz.

Bu konseptin önemli ayaklarından biri de online yemek platformları. Bu platformların dijitalde gösterdiği yükselişle restoran ve müşteri arasındaki yüz yüze temas da ortadan kalktı. Artık müşteriler tek bir tuşla istediği restorandan istediği menüyü seçebiliyor ve arzu ettiği şekilde ödeme yapabiliyor.

Esnek müşteri deneyimi

Dark Kitchen konseptinde zorlu kitlelere ulaşmak ve sağlıklı bir hizmet sunabilmek için yeni teknolojiler ve yeni pazarlama teknikleri kullanılıyor. Müşteriler için oturma ve bekleme alanları sağlamak durumunda olmamak da giderleri düşürüyor. Ayrıca bu sayede servis personeli giderleri de ortadan kalkmış oluyor. İşte saydığımız tüm bu faktörler şirketlerin artan gıda dağıtım pazarına hitap etme kapasitelerini artırıyor ve restoranların genel giderlerini azaltıyor.

Dark Kitchen konseptinin sağladığı avantajlardan biri de hareket kabiliyeti. Şirketler bu konsept sayesinde menü, yeni marka ve kampanya denemelerini kolayca yapabiliyor. Bu hareket kabiliyeti teslimat mutfaklarının kısa sürede tamamen farklı bir menüyü ya da konsepti deneyebilmesini sağlıyor.

Teslimat mutfaklarının başarısı için önem teşkil eden konulardan biri de teslimat sürecinin otomatikleştirilmesi ve optimize edilmesi. Kendi sistemi bulunan birden çok dağıtım iş ortağı ile çalışılan bir sistemde teslimat yönetimini kolaylaştırmak da kilit bir rol oynuyor. Teslimat yönetiminin kolay bir şekilde yönetilebilir olması, mümkün olan en kısa sürede yiyecekleri müşteriye ulaştırmaya yardımcı oluyor.

Geleceğin beslenme kültürü

Farklı restoranların, kendi personeli ve ocaklarının bulunduğu ortak bir yemek pişirme tesisi fikri oldukça yenilikçi bir anlayış olarak öne çıkıyor. Son beş yılda evde yemek yeme deneyiminin giderek arttığını da göz önünde bulundurursak, Dark Kitchen konseptinin önümüzdeki dönemde daha da yaygınlaşacağını söyleyebiliriz.