Covid-19 virüsün çok kısa bir zaman içerisinde neredeyse tüm dünyaya yayılması, halk sağlığı yetkililerini virüs ile savaşmada yeni çözümler geliştirmeye zorluyor.

Çin’in Corona ile olan mücadelesinde Drone teknolojisi kullanmaya başlamasının ardından, pek çok ülke pandemi ile olan savaşında farklı alanlarda Drone kullanımına başladı.

İşte pandemi döneminde yardımımıza yetişen Drone teknolojisinin kullanıldığı alanlar:

Tarım İlaçlaması

Çin’de tarım ilaçlamasında kullanılan Drone’lar, kamusal alanlar ve salgınla mücadele araçlarını dezenfekte etmek üzere geliştirildi.

Medikal Servis

Tıbbi araç-gereçlerin Drone’lar vasıtası ile transferinin gerçekleştirilmesi, transfer döngüsü boyunca gereksiz insan temasını önemli ölçüde azaltırken, hastalar ve tıbbi çalışanlar için kritik süreçlerin hızlandırılmasını sağladı.

Ateş Ölçümü

Termal algılama sistemine sahip dronelar, kalabalık içerisinde ateşi yüksek kişilerin tespit edilmesi sağlanarak, olası Covid-19 virüsü taşıyıcılarının tespit edilmesine yardımcı oluyor.

Temel İhtiyaç Dağıtımı

Çin’de ülkenin coğrafyası sebebiyle, Anxin bölgesindeki yarı izole adalar gibi ulaşımı zor olan bölgelerde yaşayan halkın gıda ve temizlik gibi temel ihtiyaçları, bölgelere Drone’lar ile gönderildi.

Halk Duyuruları ve Denetleme

Dronelar vasıtasıyla, Fransa ve Malezya’da halka virüse karşı bilgilendirici anonslar yapılırken; Hollanda’da sosyal mesafe denetlenerek, gerekli uyarılar yapılıyor. Virüsün en çok etkilediği ülkelerin başında gelen İtalya’da ise Drone’lar vasıtasıyla sokağa çıkma yasağını delen vatandaşları tespit ediliyor. İtalya’da Messina Belediye Başkanı’nın sokağa çıkma yasağını delen gençleri Drone ile kovaladığı video, adeta bir Black Mirror sahnesi gibi.

Evcil Hayvan Bakımı

Kıbrıs’da Covid-19 virüsü sebebiyle sokağa çıkma yasağı ilan edilmesinin ardından Vakis Demetriou adındaki vatandaş köpeği Oliver’ı Drone vasıtasıyla yürüyüşe çıkardı.