Dünya genelinde 209 ülkede toplamda 2 milyondan fazla enfekte vakaya neden olan Covid-19 virüsün yayılmasını önlemek için dünyada ve ülkemizde önemler alınmaya devam ediyor. ABD, Avrupa ve Asya’da bulunan dünyanın teknoloji, finans ve kültür merkezlerinde olağanüstü hal edilmesi ve sokağa çıkma yasakları getirilmesinin yanında şirketlerin aldığı en önemli önlemler hiç şüphesiz “evden çalışmak” oldu.

Durum böyle olunca evden verimli çalışmak ülkelerin/şirketlerin geleceği ve ekonomileri için büyük önem arz etmeye başladı. Yapılan araştırmalara göre çalışanların %98’inin kariyerinin bir noktasında uzaktan çalışmayı deneyimlemek istediği biliniyor. Ancak uzaktan çalışma sistemi sanıldığı kadar kolay ve verimli mi? Sorusunun cevabı kişiden kişiye ve kuşkusuz sektöre bağımlı değişiyor.

Pek çoğumuz tarafından evimizin konforlu ortamında, işe geliş-gidiş trafiğine girmeden, daha özgürce çalışacağımız bu düzenin; Hem çalışan hem de işverenler açısından odaklanma sorunu, sosyal etkileşimin azalması gibi nedenlerden dolayı tahmin edildiği kadar kolay olmadığının her geçen gün farkına varılıyor.

Peki uzaktan çalışmayı hem çalışan hem de işveren olarak nasıl daha verimli hale getirebiliriz?

Ritüelleriniz Olsun

Sabah erken kalkın, duşunuzu alın, giyinin. İşe gider gibi giyinmeyin ancak yattığınız kıyafetlerle çalışmayın! Hem beden hem zihin sağlığınız için her gün mutlaka spor yapın.

Gününüzü Planlayın

Uzaktan çalışma modelinin kimimiz için zorlu hale getiren en önemli unsur, öz disiplin gerektiren bir sistem olması. Evlerimizde dikkat dağıtacak bu kadar unsur varken ve işyerindeki denetimden uzaktayken nasıl çalışabilirim? Öz disiplin sağlamak için mutlaka planlı olun. Çalışma saatlerinizi belirleyin, günlük iş planı yapın. Bu dönemde her zamankinden daha planlı olun ve mutlaka plana sadık kalın.

Çalışma Ortamınızı Belirleyin

Nasıl ki ofisler verimli çalışma ortamları olarak tasarlanıyorsa, evinizde dikkat dağıtacak unsurlardan arındırılmış bir alanı çalışma ortamınız haline getirin. Yatağınızda veya televizyon karşısında koltukta çalışmayın, belirlediğiniz çalışma saati bitiminde çalışma alanından ayrılın. Eğer yalnız yaşamıyorsanız, evdeki diğer bireylerin sizin çalıştığınızı ve mesai saatleri içerisinde olduğunuzu anlaması önemli. Ev ve işyeri arasındaki duvarların kalktığı bu dönemde, ev halkını bilinçlendirmeniz, verimliliğiniz açısında fayda sağlayacaktır.

İletişim Ağınızı Kurun

Durham Üniversitesi’nden Dr. Thuy-vy Nguyen’e göre uzun süreli uzaktan çalışma durumlarında, sosyal etkileşimden uzak kalmanın bireylerin psikolojisi üzerindeki etkisinin göz ardı edilmemesi gerektiğini vurguluyor. İşyerinde görüştüğünüz arkadaşlarınızla, telefon, mesaj veya görüntülü konuşma ile ofis günlerinizdeki gibi kahve molası sohbetlerinize devam edin.

Gerekli Altyapıyı Kurun

Uzaktan çalışmanın aksamadan ve verimli bir şekilde yapılabilmesi için öncelikli olarak çalışanlara gerekli ekipman ve alt yapı desteğinin temin edilmesini sağlayın. Bu süreç içerisinde ekibinizle irtibat halinde olacağınız Zoom, Skype Business, Microsoft Teams, Google Hangouts gibi farklı iletişim opsiyonlarının aktif bir şekilde kullanılabilecek durumunda olduğundan emin olun.

Ekibinizle İletişimi Arttırın

Düzenli olarak yaptığınız, günlük-haftalık-aylık toplantılarınıza belirleyeceğiniz iletişim kanalı üzerinden devam edin. Rutin toplantılara ek olarak, toplantılar organize edin ve ekibinizle iletişimi arttırın. Ekipteki kimi çalışan için ilk etapta adapte olması kolay olmasa da toplantılarınızı görüntülü yapmaya özen gösterin.

Şeffaf, Dengeli ve Motive Edici Olun

Uzaktan çalışma kimi ekip üyelerinin kendisini dışlanmış hissetmesine ve motivasyonun düşmesine neden olabilir. Bu sebeple, yapacağınız toplantılarda ekip üyeleriyle iletişiminizi dengeli tutarak, herkesin şirket içerisindeki tüm gelişmelerden eşit oranda haberdar olmasını sağlayın. Salgın sürecinde, ekibinize karşı şirket tarafından alınan kararlar konusunda şeffaf olun, motive edici konuşmalar yapın.

Ekibinize Güvenin

Uzaktan çalışırken, bir işveren veya yönetici olarak süreci ofis ortamındaki kadar denetleyemeyeceğiniz kabul edin, ekibinize güvenin. Değerlendirmenizi sürece göre değil, sonuca göre yapın!