Elon Musk, 44 milyar doları aşkın servetiyle günümüzde tüm girişimciler tarafından örnek alınan ve saygı gösterilen bir isim. Elon Musk’ın diğer milyarder girişimcilerden farkı ise servetini birçok farklı şirketten elde etmesi. 1999 yılında “Zip2” şirketini 307 milyon dolara, 2002 yılında “PayPal” şirketini 1,5 milyar dolara satan Musk, halihazırda kurucusu olduğu “Tesla”, “SpaceX” gibi dev şirketlerin yöneticiliğini yapıyor. Peki Musk bunu nasıl başardı? İşte ünlü girişimciden genç girişimcilere altın değerinde tavsiyeler.

Gençken her şey daha kolay

Hayalleri gerçekleştirmek için genç yaşta işe koyulmak Musk’a göre oldukça önemli. Bunun nedeni ise başarıya ulaşmanın oldukça vakit alan uzun bir serüven olması. Bu noktada Musk, Forbes’a verdiği röportajda, “Başarıyı yakalamak beklediğinizden çok daha vakit alabilir. Ayrıca genç bir insanın yaşam sorumlulukları yaşı ilerlemiş bir insana göre çok daha az olabiliyor. Sorumluluklar az olunca da işe yoğunlaşmak ve risk almak çok daha kolay.” diyor.

Devamlı eleştiri arayışında olun

Ünlü girişimci, Google Hangout etkinliğinde verdiği bir röportajda ise eleştirilere kulak vermenin önemini vurguluyor: “Kimse yanlış yaptığı bir şeyi dinlemekten hoşnut olmaz. Ancak bu eleştiriler, işinizi mükemmelleştirmek ve daha ileri taşımak için çok değerlidir. Bu nedenle devamlı mantıklı eleştirilere kulak verip ilerleme kaydetmelisiniz.”

Ekip arkadaşlarınızı, eşinizi seçiyormuş gibi seçin

Elon Musk’a göre bir şirketin başarıya ulaşması için bünyesinde çalışan ekip her şeyden önemli. Şirketin çalışanları misyonun ve hedefin ne olduğunun daima farkında olmalı. Eğer ekip bu hedefin farkındaysa artık inandıkları işi yapıyorlar demektir. Aynı zamanda ekipteki herkesin işini sevmesi ve ekip çalışmasına yatkın olması gerekiyor.

Kararlı olun

SpaceX’in ilk fırlatma denemesi Falcon 1 atmosferi geçtikten kısa süre sonra kaybolarak başarısızlığa uğramıştı. Yüzlerce SpaceX çalışanının uğradığı hayal kırıklığından sonra Elon Musk konuşma yaparak, “Ben sizin adınıza değil kendi adıma konuşuyorum. Asla vazgeçmeyeceğim, asla.” dedi. SpaceX’in bir sonraki projesi ise başarılıydı. Elon Musk’a göre kararlılık çok önemli. Zorunda bırakılmadıkça vazgeçmemelisiniz.

İşiniz tutkunuz olmalı

Musk’a göre yaptığınız iş tutkunuz olmadığı sürece başarılı olamazsınız. Onun tutkusu ise 2040’a kadar 80 bin nüfuslu bir Mars kolonisi kurmak. Bu bir işten çok daha fazlası ve Elon bunun hakkında şöyle diyor. “İnsanlığın bir çoklu gezegen türü olması önemli. Bence çoğu insan uzay yolculuğu yapan bir medeniyet olmanın, dünyada sıkışıp nihayetinde türümüzü yok eden bir olayı beklemekten daha ilham ve heyecan verici olduğuna hemfikir olacaktır. SpaceX’i kurmamın asıl nedeni budur.”