Teknolojinin gelişmesi günlük yaşamımıza pek çok konuda katkı sağlamakta. Peki teknolojinin sunduğu imkanlardan hangisi sizi daha mutlu eder? Yakınlarınızla daha iyi bir iletişim kurabilmek mi? Tüm günlük işlerinizi mümkün olan en hızlı şekilde tamamlayabilmek mi? Eğer cevabınız “her ikisi de” ise sıkı durun, bu içerik tam sizlik!

Giyilebilir teknolojik ürünler alanında hâlâ favori ürünlerden birisi olan, Sony, Google, Epson, Vuzix, Meta, Recon ve daha nice marka tarafından denenmiş akıllı gözlükler bu kez Facebook ve Ray-Ban ortaklığıyla piyasaya sürülüyor.

Mark Zuckerberg, Facebook’un sanal konferans açılış konuşmasında, Facebook’un 2025 senesine kadar ‘Orion’ isimli akıllı gözlüğün piyasaya sürüleceğini duyurdu.

Facebook, akıllı gözlüklerini yapmak için Ray-Ban ile ortaklık yapıyor

Facebook akıllı gözlüklerini AR (Artırılmış Gerçeklik) konusundaki genel çalışmalarına dahil olacak bir adım olarak görüyor. Project Aria adı verilen deneysel araştırma prototipi de bu çalışmalardan birisi ve hatta tam teşekküllü bir AR gözlüğü diyebiliriz. Facebook, şirketin gizlilik, video kaydı ve tasarım gibi alanlardaki zorlu sorunlarını çözmek için Facebook çalışanları ile Aria’yı gerçek dünyada test etmeye başlayacağını ve akıllı gözlüklerin çerçevelerini tasarlamak için Ray-Ban üreticisi “Essilor Luxottica” ile çalışacağını bildirdi.

Redmond, Washington’da yer alan ‘Facebook Reality Labs’de çalışmaları yapılan gözlüğün görüntüsü ve işleyişi hakkında basına herhangi bir haber sızmaması için büyük bir gizlilik ile ilerleniyor.

Bu bir ilk değil…

Bilindiği üzere, Facebook’un sanal gerçeklik gözülüğü bir ilk değil. Daha önce dünyaca ünlü teknoloji firmalarının da piyasaya sürmüş olduğu ürünler olmuştu; Snapchat aplikasyonuna ait ‘Snaptacles’, Amazon’a ait ‘Amazon Echo Frame’, Google Gözlük vb. denemelere yepyeni bir soluk getirmayı planlayan Facebook gözlüğü süregelen ön yargıları da kıracak kadar etkileyici bir tasarım ve fonksiyon ile piyasaya giriş yapmayı hedefliyor.

Bu sefer ne farklı olacak?

Kod adı ‘Orion’ olan akıllı gözlüklerin önceki gözlük denemelerine kıyasla yola çıkış hedefi farklı. Orion tamamen tüketici odaklı ve akıllı telefonların yerini alacak fonksiyonellikte tasarlanıyor.

Orion kullanıcıları akıllı gözlük üzerinden telefon görüşme, sesli mesaj gönderimi, fotoğraf ve video kaydı, canlı konum paylaşımı, harita görüntülemesi vb. akıllı telefonlarında yaptıkları birçok aktiviteyi yapabilecekler.

Kişisel gizliliği ihlal edecek mi?

Kişisel verilerin korunması konularında repütasyonu hiç de parlak olmayan Facebook, insanların hayatlarını canlı olarak kaydedebilecekleri bir akıllı gözlük ile çoğu kullanıcının zihninde soru işaretleri ve güvensizlik duyguları uyandırıyor.
Tam da bu yüzden gözlüğün tasarım yüzü olarak Ray Ban ile partner olan Zuckerberg, bu projede mümkün olduğunda Facebook’un kimliğini geri planda tutarak, tüketici güvenini kazanmak adına piyasaya Ray-Ban akıllı gözlüğü olarak lanse ediyor.

Tüm dünya gibi süreci heyecanla bekliyor ve gelişmelerden sizi haberdar ediyor olacağız…