Ford, yolda karşılaştığımız sorunlara yaratıcı çözümler bulmaya devam ediyor. Otomobil üreticisinin son “hayat kurtaran” hamlesi bisikletçilere yönelik. Ford’un Avrupa’daki bisikletçilerin karşılaştığı tehlikelere karşı farkındalık getirdiği “Share the Road” (Yolu Paylaş) kampanyasının bir parçası olarak geliştirdiği son buluşun adı ise Emoji Ceket!

Peki nedir Emoji Ceket?

Aslında tam da isminin vadettiği gibi emojilerden oluşan bir ceketten bahsediyoruz. Ceketin arkasında bisikletçilerin eylemlerine karşılık gelen emojileri gösteren bir LED ekran mevcut. Ekran, bisikletin gidonuna monte edilmiş bir uzaktan kumanda yardımıyla kontrol ediliyor.

Bisikletçiler yoldaki davranışlarını bu kumanda ve ekran yoluyla arkalarındaki sürücülere aktarabiliyor. Örneğin dönüş yapacakları sırada yön işareti emojisi veya yolda bir tehlike gördüklerinde arkadakileri uyarmak adına tehlike işareti emojisi kullanabiliyor. Emoji Ceketin nasıl çalıştığını aşağıdaki videodan görebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=g756nqX-jUU

#SharetheRoad Ford Emoji Ceket Kampanyası

Emojiler artık dilimizin bir parçası

Ford’un Emoji Ceketi geliştirmek için iş birliği yaptığı dilbilimci Neil Cohn, emojilerin günümüzde dilimizin temel bir parçası haline geldiğini belirtiyor: “İster yüz ifadelerini veya duygu durumunu aktarmak ister mizah amaçlı kullanılsın, emojiler artık kendimizi hızlı bir şekilde ifade etme yeteneğimizin ayrılmaz bir parçası oldu. Ford “Share the Road” ile ortaklaşa oluşturduğumuz bu ceket projesi de sürücülerin duygularını ifade etmelerini sağlıyor ve onlarla diğer sürücüler arasında önemli bir duygusal bağlantı oluşturuyor.”

Ford Avrupa’dan Emmanuel Lubrani ise Emoji Ceketin güvenlik konusunda hem bisikletçiler hem de onlarla yolu paylaşan diğer sürücüler ve yayalar için hayat kurtaran bir çözüm olduğunu söylüyor:

“Artık iletişimin çok önemli olduğu bir dünyada yaşıyoruz. Ancak sürücüler ve bisikletçiler arasında el işaretleri dışında iletişim kuracakları bir alternatif bulunmuyor. Üstelik bisikletçiler iletişim kurmak için genellikle ellerini gidondan ayırmak zorunda kalıyor. Emoji Ceket, güvenliği tehlikeye atmadan alternatif bir iletişim aracı kullanıyor. Böylece hepimiz ‘Yolu Paylaşmayı’ öğreniyoruz.”

Ford’un “yolu paylaşmak” için geliştirdiği bu yaratıcı çözüm şimdilik sadece konsept aşamasında. Şirketin Emoji Ceketi pazara sunma niyetinde olup olmadığı ise henüz belli değil.