Dünyanın en önemli teknoloji şovları arasında gösterilen ve teknoloji meraklıları tarafından merakla beklenen CES (Consumer Electronics Show), her yıl olduğu gibi bu yıl da önemli teknolojilere ev sahipliği yaptı. Televizyonlardan kulaklıklara, bilgisayarlardan fütüristtik araçlara kadar pek çok teknolojinin gösterildiği etkinlik, tüm dünyada gündem oluşturdu. İşte CES 2020’de öne çıkan teknolojiler.

Her yıl Ocak ayının başında Nevada, Las Vegas’ta düzenlenen CES, bu yıl da etkileyici teknolojilere ev sahipliği yaptı. 8K televizyonlar, çığır açan dizüstü bilgisayarlar ve robotlar bu yılı dikkat çeken teknolojileri arasındaydı. Biz de JUSTWork olarak CES 2020’de öne çıkan teknolojileri sizler için derledik.

Uçan taksiler geliyor

Bu yılın öne çıkan teknolojilerinden biri olan uçan taksiler, dünya devi iki marka; Uber ve Hyundai’nin ortak çalışması. Uber Elevate programı kapsamında geliştirilen elektrikli hava aracı, tüm dünyada önemli bir problem haline gelen trafiğe çözüm olmaya hazırlanıyor ve insanlara zaman tasarrufu sağlamayı hedefliyor. S-A1 olarak adlandırılan bu fütüristtik araç, 1000-2000 feet arasında uçabiliyor ve 180 mph hıza ulaşabiliyor.

Avatar’dan çıkan gerçeküstü bir araç

Mercedes Benz, Vision AVTR olarak adlandırılan araç için Avatar filminin yönetmeni ve yapımcısı James Cameron ile ortaklık kurdu. Aracın ilham kaynağı da yine Cameron’un dünyaca ünlü filmi Avatar oldu. Bu bilim kurgu filmlerinden çıkagelmiş araç varlığınızı algılayabiliyor ve sizinle iletişime geçebiliyor. Aracın kokpiti yumurta şeklinde ve içerisine girdiğiniz anda nefesiniz ve kalp atışınız ile eşleşiyor. Ayrıca araç elinizi algılıyor ve kontrol mekanizmasını buna göre ayarlıyor.

Samsung’tan hayat asistanı

Samsung’un akıllı ev aracı Ballie, CES 2020’ye damga vuran teknolojiler arasındaydı. Sizi takip etmek adına kullanılan kamera ve sansörler ile donatılmış araç, çeşitli ev özelliklerini kontrol edebiliyor, fotoğraf çekebiliyor ve evinizi uzaktan yönetmenize yardımcı oluyor. ¨Çok yönlü bir yaşam arkadaşı¨ olarak tanımlanan Ballie, önümüzdeki dönemde çok konuşulacağa benziyor.

Artık ekranları da katlıyoruz

Katlanabilir teknolojiler şimdiden bu yılın modası haline geldi. Bu trendi iyi okuyan Lenovo, katlanabilir ekran özelliğine sahip ¨ThinkPad X1 Fold¨ ile CES’te adından söz ettirdi. Bir tabletten çok bir dizüstü bilgisayarı andıran ThinkPad X1 Fold, 13,3 inç ekrana ve manyetik klavyeye sahip.

Gözümüze çarpan diğer yenilikler…

LG OLED Curve

200 adet ekranın dalga formunu andıran kompozisyonundan oluşan ‘LG OLED Curve Screen’ teknolojisi.

Samsung’dan yemek pişiren robotik kollar

Samsung’un akıllı ahçı kolları sayesinde, artık işten gelip yemek yapma devrine son veriliyor.

Sony’den otonom elektrikli araç konsepti

Sony CEO’su Kenichiro Yoshida’nın tanıttığı yeni Vision-S elektrikli araç konsepti içerisinde 33 adet sensör, 360 derece hoparlör ve ses sistemi ve geniş ekran dijital menülere sahip.

Akıllı robot ‘Walker’

UBTech’in yeni model akıllı robotu Walker sayesinde günlük işleri halletmek artık daha kolay.

Akıllı Kedi

Elephant Robotics’in geliştirdiği ‘MarsCat’ normal bir kedinin gösterdiği tüm temel reaksiyonları ve davranış biçimlerini gösteriyor. Mama ve tuvalet ihtiyacı olmadan sahibine bir kedinin yakınlığını yaşatıyor.