TTüm dünyayı gafil avlayan Covid-19 salgının kuşkusuz tüm zamanların en büyük küresel ölçekli krizi olduğunu söylemek mümkün. Uzmanlar böylesine bir krizin pek çok farklı endüstriyi etkileyecek hatta kökten değiştirecek küresel dönüşümleri de beraberinde getirdiğine ve getirmeye devam edeceğinde hemfikir. Kökten değişimlerin meydana geleceği alanlardan biri de günümüzün büyük bölümünü geçirdiğimiz ofisler ve çalışma alanları.

Peki pandeminin etkilerinin yavaşça kontrol altına alındığı ve tüm dünyanın normalleşme aşamasına geçtiği bu dönemde çalışma alanlarında bizleri ne gibi değişiklikler bekliyor?

Yazımızda, uzmanlar tarafından hem kısa vadede hem de uzun vadede meydana gelmesi öngörülen değişiklikleri sizler için ele aldık.

Pandemi Sonrası Yeni Çalışma Düzeni

Pandeminin küresel bir kriz haline gelmesi ile beraber milyonlarca insan birkaç gün içerisinde evden çalışma düzenine geçti. İnternete bağlı bulut sistemleri en yakın dostumuz oldu. Yüz yüze geçirdiğimiz zamanların yerini kamera karşısındaki uzun sanal toplantılar aldı.
Şimdi ise, tüm şirketler normalleşme ve ofislere dönüş sürecinin nasıl yönetileceği üzerinde çalışıyor. Peki ofise dönüş sürecindeki yakın zaman diliminde bizleri neler bekliyor?

Paylaşımlı Çalışma Alanları Hayat Kurtaracak

İşten çıkarmaların çoğalacağı ve tüm şirketlerin gider kalemlerini minimize etmeye çalışacağı bu süreçte, şirketlerin hiçbir yatırım yapmadan anahtar teslim sahip olabileceği paylaşımlı ofis kampüsler tam anlamıyla hayat kurtaracak.
Uydu ekiplerin çoğalacağı şirket düzenlerinde, proje bazlı çalışan sayılarının kolayca arttırıp azaltılabileceği esnek çalışma alanları maliyeti ve ofis giderlerini minimumda yönetmek için en mantıklı yöntem haline gelecek.
Kısacası 7/24 kullanılmayan ofis binalarına fahiş kiralık fiyatlar ödemeye ve sürekli büyüyüp küçülen ekip sayılarının belirsizliği içerisinde ofis alanlarına kalıcı yatırımlar yapma döneminin sonuna gelmiş bulunuyoruz.

Düzayak Ofis Kampüsler ve Açık Çalışma Alanları Verimliliği Arttıracak

Sanallığın ve süresi 24 saatimize yayılan dijital komünikasyonun her zamankinden daha da fazla hayatımıza penetre ettiği bu dönemde, takım ruhuna ve ekip çalışmasına her zamankinden daha da fazla ihtiyacımız var. İşte tam bu noktada ekip arkadaşlarınız ile en proaktif şekilde çalışabileceğiniz, ekip arkadaşlarınıza erişiminizi maksimize ederken, gerekli sosyal mesafeyi de koruyabileceğiniz düzayak çalışma alanları imdadınıza yetişecek.

Fiziksel Mesafeyi Korumaya Devam

İşyerlerinde oturma düzenleri, fiziksel mesafe korunacak şekilde ve çalışanlar yan yana denk gelmeyecek şekilde organize edilecek. Bu durum, toplantı odaları ve tüm ortak alanlarda da kişi başına daha fazla metrekare düşecek şekilde uygulanmaya devam edilecek. Örneğin, 30 kişilik bir toplantı odasında maksimum 10-15 kişi toplantı yapılması sağlıklı olacak.

Bahçeler ve Açık Hava Yeşil Alanlar Vazgeçilmez Olacak

Taze havanın her zamankinden daha kıymetli olduğu günlerde kapalı ortamlara en güzel çare olan yeşil çalışma alanları ve açık hava toplantıların/sosyal etkinliklerin yapılabileceği bahçeli ofis alanları her zamankinden daha popüler hale gelecek.

Kişisel Çalışma İstasyonları Belirlenecek

Özellikle saha ekipleri bulunan ve düzenli ofis kullanımı olmayan şirketler, elemanları için ‘sabit masa’ olarak adlandırılan saatlik,günlük veya dönemsel olarak kiralanabilen kalıcı istasyonlara yönelme oranı artacak.

Video Konferanslara Devam

İşyerlerine dönüş başlasa bile, dış toplantılara gitmek ve ofiste misafir ağırlamak belirli bir süre daha çok popüler olmayacak gibi görünüyor. Kısacası, fiziksel olarak biraraya gelinmesi çok gerekli olmayan senaryolarda son birkaç ay içerisinde sık sık yapmaya alıştığımız video konferanslara devam edilecek.

Kademeli İşe Dönüş

Yüksek çalışan sayısına sahip pek çok firma, işe dönüşleri kademeli olarak planlıyor. Önceliği fiziki olarak ofiste bulunması elzem olan departmanlara vererek, diğer departmanların haftanın belirli günleri veya proje bazlı evden çalışma sistemine devam etmesi öngörülüyor.

Shiftli Çalışma Düzeni

Pek çok firma, fiziksel mesafe sebebi ile aynı anda ofiste bulunabilecek çalışan sayısını azaltmak zorunda kalacağı için günlük veya haftalık olarak shiftli çalışma sistemi ile çalışmaya başlayacak.

Sık Kontrol & Bol Dezenfektasyon

Özellikle çalışma ortamına giriş ve çıkışlarda termal kameralar ile ateş ölçümü, sağlık kontrol çizelgelerinin doldurulması gibi işlemlere kendinizi hazırlayın.

Karantina Odası

Olası bir Covid-19 vakasının görülmesi halinde, bu çalışanın derhal karantina altına alınabilmesi ve durumun minimum hasarla yönetilebilmesi için çalışma alanlarında yer alan erişimi kolay alanlar karantina odalarına dönüştürülecek.

Tradisyonel Ofis Düzeni Kökten Değişiyor

Pandemi sonrasında, uzmanların uzun vadede çalışma ortamlarında öngördükleri köklü değişikliklerden en önemlileri ise şunlar;

  • Evden çalışma modeli çalışma hayatına entegre olacak ve geleneksel ofisler yerini paylaşımlı çalışma alanlarına ve yeni jenerasyon ofis kampüslere bırakacak.
  • Şirketler aldıkları ekonomik tedbir kararları çerçevesinde, çalışan sayılarında daralmaya, ofis m2’lerinde ise küçülmeye gidecek.
  • Pandemi süresince yaşanan yalnızlaşma süreci sonrasında, virüsün tüm tehditlerinin ortadan kalkmasıyla beraber insanların efektif bir şekilde birlikte çalışabileceği düzayak açık çalışma ortamları yükselişe geçecek.
  • Kurumsal ve bireysel taleplerin bir paket halinde karşılandığı, ulaşılabilirliği kolay ve şehrin merkezine yakın çalışma hub’larına yönelim artacak.
  • Yeşil ve açık hava mekanlara sahip, motivasyon arttırıcı ofis alanları tercih edilecek.