Netflix, Disney Plus, Apple TV+, Youtube gibi online mecraların arasına, bir Amerikan kısa form mobil video platformu olan “Quibi” de Nisan 2020 tarihinde “içerik üretimi” dünyasına katıldı.
İsmini “quick bite” yani “atıştırmalık”tan alan Quibi, adına yakışır şekilde, yayın politikasını en fazla 10-20 dakikalık içeriklerle belirlemiş durumda. Aldığı yüklü yatırımlar ve Steven Spielberg, Jennifer Lopez, Guillermo del Torro gibi isimlerle yaptığı anlaşmalarla sektöre ses getiren şekilde giriş yapan Quibi; herhangi bir web, bilgisayar ve akıllı televizyon uygulaması olmadan, yalnızca akıllı telefonlar üzerinden yayın yapmaya odaklanıyor.

Turnstyle teknolojisi

Quibi’nin bir diğer farkı ise telefonlar ile izlenen içeriklerinde görüntü kaybı veya siyah boşluk olmadan hem yatay hem de dikey olarak izleyebilme adına geliştirdiği Turnstyle teknolojisi. Quibi’nin kurucusu Jeffrey Katzenberg’in Turnstyle teknolojisini Snap Inc. şirketi ile çalışırken illegal yöntemlerle kopyaladığını iddia eden video ve medya şirketi Eko’nun, Quibi’ye konuyla ilgili dava açmış durumda.

Quibi’nin arkasındaki güç kim?

6 Nisan’da ABD ve Kanada’da yayına alınan Quibi’nin kurucusu olan Jeffrey Katzenberg 1984-94 yılları arasında Walt Disney Studios başkanlığını yapmış ve ardından 1994’de Steven Spielberg’le beraber DreamWorks Animation’u kurmuş olan bir medya gurusu. Markanın CEO’su ise, eBay ve Hewlett-Packard’ın eski CEO’su olan Meg Whitman.
Katzenberg’in sektördeki tecrübesi ve tanınırlığının, Quibi’nin iş birlikleri ve henüz kağıt üzerinde bir projeyken aldığı yüksek yatırımlara katkısı inkar edilemez. Quibi, yayın hayatına başlamadan önceki 2 sene içerisinde, The Walt Disney Company, NBCUniversal, Sony Pictures, WarnerMedia, Liberty Global, ViacomCBS ve Alibaba Group gibi dünyaca ünlü şirketlerden toplamda 2 milyon $’a yakın yatırım almayı başarmış durumda.

CEO Meg Whitman ve Kurucu Jeffrey Katzenberg

Hedef kitle kim?

Markanın kurucusu Katzenberg, platformun 18-44 yaş için tasarlandığını ancak ana hedef kitlelerinin 25-35 yaş aralığı olduğunu ve uzun içeriklerle farklı cihazlardan izlenebilen Netflix gibi platformlardan ziyade Youtube, TikTok ve Snapchat ile rekabet halinde olduklarını söylüyor.
Quibi, televizyon gösterisi, dizi ve belgesellere ek olarak ESPN, NBC ve BBC gibi medya şirketleriyle yaptığı iş birlikleri ile günlük ve saatlik haber içerikleri sunmaya hazırlanıyor. Platformun ilk sene için hedefi 7.000 kısa video ve 175 dizi üretmek. Platform, abonelerine reklamlı $4,99 ve reklamsız $7.99’lik abonelik fiyatlandırması ile 2 farklı paket sunuyor.

Rekor indirme sayısı ile başlangıç

Pandemi sebebiyle, tüm dünya insanlarının evlerine kapandığı bir süreçte yayın hayatına başlayan Quibi için bu dönem kendini kanıtlamak için kuşkusuz bulunmaz bir fırsat… Ancak acaba Quibi bu dönemde beklenen ilgiliyi gördü mü?
İlk haftasında 1,7 milyon indirme sayısına ulaşan Quibi’nin ilk 90 günlük ücretsiz döneminden sonra halihazırda uygulamayı indiren 1,7 milyon kullanıcıdan 1 ile 1,5 milyon arasında bir kesimin ücret ödemeye devam edeceği öngörülüyor. Bu sayılarla Quibi’nin rakiplerinin bir hayli gerisinde kaldığını söylemek mümkün. Örneğin Disney+ lansman günü 3,2 milyonluk indirme sayısını aşmıştı. Tabi, bu rakamları değerlendirirken, Quibi’nin yanlızca Kanada ve ABD’de yayına başladığını ve sadece mobil odaklı olduğunu unutmamak lazım.

Quibi nerelerde izlenebilir?

Metro yolculukları, kahve sırası gibi çalınmış zamanlar için yaratılan bir platform olan Quibi’nin kurucuları şu anda TV desteği üzerinde çalıştıklarını açıkladı. Bu durumun, markanın temel felsefesi ile çelişmesi pahasına kullanıcı sayısını arttırmaya yönelik bir aksiyon olduğu aşikar. Önümüzdeki günler, arkasındaki tüm gücü ve tecrübesine rağmen Quibi’nin rakiplerini geçip geçemeyeceğini hep birlikte göreceğiz.

Markanın CEO’su Meg Whitman, bir programı izlemeye başlayan kullanıcılarının yüzde 80’inin en azından ilk bölümü bitirdiğini belirtti. Ancak bölümlerin 10’ar dakikalık olduğunu düşünüldüğünde bu çok da şaşırtıcı bir oran değil.