Her geçen gün artan şehir nüfusu ve araç sayısı, trafik ve ulaşım sorununu beraberinde getiriyor. Otomobili olanlar trafiğin keşmekeşinden ve park sorunundan, toplu taşıma kullananlar ise kalabalıktan şikayetçiyken, yeni nesil bir kısa mesafe ulaşım trendi dünyanın dört biri yanını sarmaya başladı: Elektrikli Scooter. Peki hem karbon ayak izi hem de ekonomik açıdan oldukça verimli bulunan elektrikli scooterlar yakın gelecekte en çok kullanılan ulaşım araçlarından biri olabilecek mi?

Lime Scooter’ları

Sahip olma, abone ol

Dünya genelinde elektrikli scooter satın almak alışılmış bir davranış olmadığından genellikle paylaşım modeli kullanılıyor. Peki paylaşım modeli nasıl çalışıyor? Bir sağlayıcı sahip olduğu scooterları şehrin belirli bölgelerine güvenli bir şekilde bırakıyor. Genellikle bir mobil uygulama ile scooter’ı bulan kullanıcılar ise ödemesini yaparak kullanmaya başlıyor. Yolculuğu bittiğinde kullanım süresine veya mesafesine göre değişebilen ücreti ödeyen kullanıcılar, aracı bırakıp yerini işaretleyerek bir sonraki kullanıcının bulabilmesini sağlıyor. Böylelikle düşük maliyetli ve basit bir şekilde alternatif bir ulaşım gerçekleştirilmiş oluyor.

Gelecekte neler olacak?

Paylaşım modeli dünyada git gide yaygınlaşıyor. İnsanlar artık satın almak yerine evlerini, otomobilleri, taksilerini düşük maliyetlerle kiralarken, sahipleri ise kendilerine ek gelir yaratmak için paylaşıma açıyor. Bu modelin sürekli yaygınlaşması, elektrikli scooterların da yaygınlaşmasını kolaylaştıracak gibi görünüyor. Danışmanlık firması McKinsey’e göre, dünya çapında “mikro hareketlilik” (mikro mobilite) şirketleri, 2030’a kadar 150 milyar dolar ila 500 milyar dolar arası gelir elde edebilecek.

Teknoloji devleri yatırımları artırıyor

Geçtiğimiz yıl Türkiye’den çekilmek zorunda kalan Uber, elektrikli scooter teknolojisine önem gösteriyor ve yatırımlarını artırıyor. Şirketin CEO’su Dara Khosrowshahi, geçtiğimiz aylarda yakın gelecekte insanların daha sık ve daha kısa ulaşım ihtiyacı duyacağını hesap ederek, elektrikli scooter sektörüne odaklanacaklarını açıklamıştı. Bu açıklamanın ardından scooter girişimi Lime ile iş birliğine giderek yatırımda bulunmuştu.

Gelecek vadeden scooter girişimi Lime’ın aldığı yatırım Uber’den ibaret değil. Kurulduğundan bugüne aralarında Alphabet’in de bulunduğu 5 firmadan toplam 335 milyon dolar yatırım alarak önemli bir başarıya imza attı. Şu anda dünya genelindeki elektrikli scooter girişimlerinin toplam değerinin 1 milyar doları aştığı tahmin ediliyor.

Türkiye’deki örneği: Martı

Oğuz Alper Öktem ve Sena Öktem tarafından 2019 Mart’ta kurulan Martı, kısa sürede İstanbul’da sık sık görülmeye başlamıştı. Nevzat Aydın, Hasan Aslanoba, 212 Capital gibi önemli yatırımcılardan yatırım alan Martı, aldığı yatırımı daha çok cihaz almak ve daha çok alana yayılmak için kullanacağını açıklamıştı. 2019 boyunca İstanbul ile sınırlı olan Martı’nın kullanım alanı, 2020’ye birlikte Ankara’ya da yayıldı. 1.99 TL açılış fiyatı ve 0.59 TL dakikalık ücret talep eden Martı’nın CEO’su Öktem, 4 yıl boyunca kar etmeyi planlamadıklarını, ülkeye yabancı bir girişim girerse de sert bir şekilde rekabet etmeye hazır olduklarını belirtmişti.

Martı startup’ının kurucusu Oğuz Alper Öktem