TikTok uygulamasında kolay bir şekilde saatlerce video izlenebilmesi ebeveynleri bir süredir tedirgin ediyordu. Bunun üzerine TikTok’un güvenlikten sorumlu Avrupa, Ortadoğu ve Afrika başkanı Cormac Keenan, yayınladığı bir yazıyla Aile Güvenliği Modu’nun kullanıma açılacağını bildirdi. Keenan, bu çalışmayla amaçlarının çevrimiçi uygulamalarla insanların sağlıklı ilişkiler kurabilmesini sağlamak olduğunu belirtti.

Tiktok Uygulaması Bağımlılık Mı Yapıyor?

Bilindiği üzere TikTok’ta bir video izledikten sonra diğer videoya çok basit bir şekilde geçilebiliyor. Bu da bir noktadan sonra bağımlılık düzeyine gelerek saatlerce video izlenmesine neden oluyor. Aile Güvenliği Modu ile birlikte bu özellik artık ebeveyn izni olmadan kullanılamayacak. Geçtiğimiz aylarda da TikTok, bazı fenomenleriyle iş birliğine giderek, çok uzun süre video izleyen kullanıcılarının karşısına, bir süre sonra bunu yapmaması gerektiğini söyledikleri videolar üretmişti.

Aile Güvenliği Modu Geliyor

Aynı zamanda Aile Güvenliği Modu ile birlikte, ebeveynler çocuklarının kimlerle mesajlaştığını da kontrol altında tutabilecek. İçerik kısıtlamasıyla çocuklarının hangi içerikleri izlediğini takip edebilecek. Şimdilik sadece İngiltere’de hayata geçen Aile Güvenliği Modu’nun önümüzdeki haftalarda dünya genelinde kullanıma açılması bekleniyor.

Tiktok Nasıl Bu Kadar Popüler Oldu?

Kullanıcıların kendi kısa videolarını oluşturup paylaşabildiği TikTok, kendisini küresel bir video topluluğu olarak tanımlıyor. Kullanıcıların videolarına çok kolay bir şekilde özel efekt, müzik, çıkartmalar gibi eklentiler yapabilmesi, TikTok’u popüler yapan en önemli özellik olarak görülüyor.

2019 yılının sonunda yapılan açıklamada, TikTok’un hem App Store hem de Google Play Store’dan gelen verilere göre toplam 1,5 milyar indirme sayısına ulaştığı belirtilmişti. TikTok’un Facebook ve Instagram gibi uygulamaları geride bıraktığını ve rekabette önemli bir noktada yer aldığını görebilmek mümkün.

Bu kadar yüksek kullanıcı sayısı sonucunda, TikTok’un sahibi olan ByteDance’in, sadece 2019 yılının ilk yarısındaki gelirinin 7 milyar dolar olduğu iddia edilmişti. Geçtiğimiz yıl halka arz edilen şirketin piyasa değerinin ise 75 milyar doları aştığı tahmin ediliyor. Bu rakamlar göz önünde bulundurulduğunda, TikTok tarihin en büyük sosyal medya girişimlerinden biri olarak görülüyor.

Tiktok uygulaması Appstore indirme verileri