İnsanlık için en büyük gizemlerden biri olan uzayı keşfetmek adına, 30 Mayıs 2020 Cumartesi günü hep beraber tarihi bir başarıya tanıklık ettik. Peki tarih kitaplarında yer alacak bu olayı önemli yapan unsurlar neler ve bu olay insanlığa nasıl kapılar açıyor?

SpaceX’in Büyük Başarısı

2000’li yılların başında son dönemlerin en popüler girişimcisi Elon Musk tarafından uzay ulaşımının maliyetini düşürerek Mars’ta koloni kurmak amacıyla kurulan SpaceX, 2010’lu yılların sonuna doğru kendi fabrikalarında ürettiği Falcon roketleri ile uzay taşımacılığına başladı. Ancak Elon Musk’ın asıl hedefi uzay kargoculuğundan çok daha ötedeydi. Bu sebeple, SpaceX 2014’de NASA ile anlaşarak insanlı görevler için özel kapsüller geliştirmeye başladı.
Elon Musk, hayalini gerçekleştirmek için önünü kapayan en önemli problemlerden biri olan yüksek maliyetleri düşürmek adına, 2017’de yenilenebilir roket kullanımına başladı. Elon Musk bu olayın önemini “Bunun uzay uçuşlarında büyük bir devrim olacağını umuyoruz.” sözleriyle açıkladı.

30 Mayıs 2020’de ise, SpaceX’in yıllardır üzerinde çalışmalar yürüttüğü Crew Dragon aracıyla iki astronot uzaya gönderildi, hem de ilk defa devlet değil özel bir firma tarafından.
Özetle 30 Mayıs 2020’deki deneme uçuşu, çok daha büyük planların gerçekleşmesi adına bir dönüm noktası, hatta bulunduğumuz çağı yeniden isimlendirecek bir tarih.

Soğuk Uzay Savaşları

30 Mayıs’ta gerçekleşen Demo 2 görevi yalnızca SpaceX için değil, ABD için de büyük bir önem taşıyor. ABD’de 2011 senesinden beri uzay mekiği programı sona erdirdiğinden ötürü Uluslararası Uzay İstasyonu’na astronot göndermek için Rusya’ya ait Soyuz uzay araçlarını kullanmakta ve astronot başına gidiş-dönüş olmak üzere Rusya’ya 85 milyon dolar ödememekteydi.
Yani SpaceX’in Demo 2 görevi ile tam 9 yıl sonra ABD topraklarından 2 astronot uzaya gönderildi hem de çok daha az bir maliyetle. Bu durum maliyetlerin yanı sıra, ABD’nin uzay yolunda tekrar bağımsızlığı anlamına geliyor.

Aslında, uzay yarışı ülkeler için düşündüğümüzden çok daha önemli çünkü uzayda da bayrağı ilk kim dikerse, hakimiyet onda oluyor. Yıllardan beri uzay araştırmaları ve uçuşları konusunda hep ABD ve Rusya’nın adını duysak bile Hindistan ve Çin bu yarışta var olduklarını hissettiriyorlar. Demo 2 görevinin başarılı olması, ABD’nin Çin Ulusal Uzay İdaresi’nin özellikle Ay’da yaptığı araştırmalar karşısında üstünlüğü anlamına geliyor.

Gelecekte Bizi Neler Bekliyor?

SpaceX’in özel bir firma olarak uzaya 2 astronot göndermesi, işin içerisine ekonomik kazanç faktörü de girerek, bu yarışın özel firmalar arasında kızışacağı anlamına geliyor. Şu anda bile Elon Musk’un United Launch Alliance, ArianeGroup, Blue Origin, Virgin Orbit gibi pek çok rakibi türemiş durumda. Bu şirketler çok yakın bir tarihte uzay turizmi ve uzay madenciliği gibi alanlarda kısa sürede faaliyete geçmeye hazırlanıyor.

Uzay Turizmi ile Dünya Manzaralı Konaklama

Uzay turizmini basitçe, uzay aracına binerek uzayı ziyarete gitmek ve belirlenen sürelerde konaklamak olarak anlatabiliriz.
Bu konuda rakiplerinden bir adım önde olan Elon Musk, uzay turizmine uygun şekilde uzay araçlarının modüllerini ve kıyafetlerini tasarımını yaptı bile. Yolculuk sırasında, 7 yolcunun taşınabilmesi ve rahat edebilmesi için tasarlanan modüllerde, tüm ekran ve bilgisayar sistemleri oldukça geliştirilmiş durumda. Henüz bu yolculukların ücreti açıklanmamış olsa da, SpaceX önümüzdeki sene uzay turizmini başlatacağını duyurdu.

Uzaya seyahati turistik bir geziden ileri taşımak isteyen Hollywood yıldızı Tom Cruise, SpaceX ve NASA iş birliği ile uzayda bir film çekmeyi planladıklarını doğruladı bile.
Uzay yolu önümüzdeki günlerde belli ki, pek çok yeniliğe açılacak. Yeni gelişmeleri size aktarmayı heyecanla bekliyoruz.